Pastýřova naučná stezka

 

 

http://www.msk.cz/

Projekt finančně podpořil Moravskoslezský kraj - děkujeme

 

Co je pastýřova naučná stezka?

Stezka je zaměřena na chov Původní Valašské ovce. Tak jako na každé naučné stezce se dozvíte informace o historii plemene atd. Na naší stezce se , ale dozvíte i zajímavosti například, proč má Valaška dlouhý ocas, co nejraději konzumuje a že starší ovce pomáhají mladším při porodech...Prostě spoustu zajímavého. Stezka vede okolo farmy a tak můžete pozorovat chování malých rošťáků jehňátek, když pořádají své nekonečné hry na honěnou. Můžete vidět plemeníky a i ostatní obyvatele farmy jako koně, krávy a tele i prasátka. Zvířata jsou kontaktní tvorové a nechají se pohladit. Pro nejmenší návštěvníky je připravena pohádka, která je napsána přímo pro toto místo a přímo pro naše Valašky. pohádka se jmenuje - Jak ovce Valašky do Stránského přišly.-

Dozvíte se tak, proč Valašky chováme v jeseníkách.

 

Čím je stezka zajímavá?

Naučná stezka má kromě části poučné také část praktickou. Můžete si tak v příjemné atmosféře nového přístřešku vyzkoušet barvit vlnu, také vyčesávat na bubnové česačce a pomocí historického stroje tzv. Vlka vlnu zpracovat. Můžete dokonce podle jednoduchého návodu vyrobit plstěnou podložku pod hrnek, či vyzkoušet jiné kreativní dílko z vlny našich krásných Valašek. Své dílo si můžete odnést. Pokud správně odpovíte na kvízovou otázku ukrytou na stezce, odnesete si za odměnu i pohádku v podobě omalovánek.

 

Těšíme se na vaši návštěvu:

nezapomeňte, že vstup je zde volný od 10-17h za dobrovolné vstupné ( i když plaťte raději až při odchodu, ať víte za co platíte).

Nezapomeňte navštívit náš malý obchůdek s výrobky nejen z vlny , ale najdete zde něco z každého řemesla, které vyučujeme. 

Nezapomeňte , pokud budete chtít vyzkoušet další řemeslo, stačí jen požádat a jsme vám plně k dispozici.

 

Tisková zpráva

Nová atraktivita vznikla na rýmařovsku. Občanské sdružení Stránské připravilo pro návštěvníky našeho regionu další projekt. Za podpory Moravskosleszkého kraje, který z programu na podporu agroturistiky přispěl dotací na projekt "Pastýřova naučná stezka".

Stezka provází návštěvníky po farmě a věnována je především chovu ohroženého druhu Valašské ovce. Zvláštním lákadlem stezky je praktická část, kde podle jednoduchého návodu návštěvník sám zkouší zpracování vlny a ve finále odchází s vlastnoručně zhotoveným výrobkem z vlny místních oveček.

Novinkou je také bezbariérové sociální zařízení a vchod do stájí kam se konečně dostanou i návštěvníci s invalidními vozíky.

Pastýřova naučná stezka je přístupná  denně od 10 -17h , vstupné je dobrovolné.

Nejmenší návštěvníky stezkou provází pohádka, kterou jste určitě ještě nečetli. Napsaná je právě pro Valašky ze Stránského a vysvětluje proč se Valašky chovají právě zde. Pohádka je také zpracována formou omalovánek a tak si naučnou stezku mohou užít návštěvníci všech věkových kategorií.

V zimním období je praktická část stezky přesunuta do vnitřních prostor farmy a tak se návštěvníci mohou zahřát při tvorbě výrobků v příjemné atmosféře zděné pece, která prostorům dominuje.